Proč Vás komáři koušou?

Proč jsou tedy někteří lidé pokousáni více než jiní? Nový výzkum dokazuje, že kombinace přirozených pachů, tělesné teploty a chemických látek produkovaných kůží jsou klíčovými faktory, které způsobují, že jste pro komáry, pakomáry a další kousavý hmyz více či méně žádoucí, říká Dr. Jonathan Day, který je předním entomologem na Floridské univerzitě.  

 

1. Komáři milují pot

Jako savci se všichni potíme, abychom snížili teplotu svého těla, a v důsledku toho produkujeme určité chemické látky, které vyzařují z naší kůže. Některé z těchto chemických látek, z nichž hlavním viníkem je kyselina mléčná, přitahují komáry.

Předně můžete zapomenout na to, že byste povrch své kůže kyseliny mléčné zcela zbavili, protože ji můžeme pouze minimalizovat. Kyselinu mléčnou lze klasifikovat jako metabolický odpad vznikající ve svalech a vedlejší produkt přeměny cukrů na palivo, takže je nezbytnou součástí naší biologie, která tu zůstane.

Nejlepší, co můžeme udělat, je jednoduše se méně potit tím, že budeme udržovat teplotu tělesného jádra na rozumné úrovni. Obecně se normální teplota lidského těla pohybuje kolem 36,5-37,5 °C.

Cvičení a vysoká aktivita zároveň zvyšují tělesnou teplotu a dramaticky zvyšují produkci kyseliny mléčné, takže je tu další záminka k tomu, abychom si odpočinuli.

2. Komáři cítí oxid uhličitý (CO2)

Komáři, pakomáři a další kousavý hmyz používají oxid uhličitý (CO2) jako hlavní prostředek k vyhledávání kořisti - všichni živí obratlovci přeměňují kyslík na oxid uhličitý, což je pro komáry nejspolehlivější způsob, jak identifikovat potenciální oběti kousnutí.

Kromě zadržování dechu snížíte hladinu CO2 i tím, že se vyhnete vysoké aktivitě.

Ačkoli všichni produkujeme CO2, někteří z nás ho vytvářejí více než jiní. Míra produkce CO2 u jednotlivců souvisí s rychlostí jejich metabolismu (rychlost metabolismu je množství energie spotřebované tělem za jednotku času).

Vzhledem k různorodosti našeho metabolismu je to tedy klíčový faktor, který vysvětluje, proč kousavý hmyz dává přednost některým nešťastným jedincům před jinými.

Lidé s nadváhou a těhotné ženy mají vyšší metabolismus, což z nich činí skvělý cíl pro kousající komáry. Také přítomnost alkoholu v krvi nebo cvičení zvyšuje váš metabolismus, takže jste pro kousavý hmyz viditelnější. Takže jít si zaběhat před tím, než si otevřete pivo a vyrazíte ven, si opravdu koleduje o potíže.

 

3. Hmyz dokáže registrovat barvy

Kromě CO2 a kyseliny mléčné mají komáři, pakomáři a další kousavý hmyz sekundární techniky, jak rozeznat člověka od jiných objektů produkujících oxid uhličitý, jako je rozkládající se rostlinná hmota a auta. Dobrou zprávou je, že některé z těchto technik můžeme minimalizovat.

Například: černé a tmavší odstíny oblečení komárům viditelně více vyniknou než světlé látky.

Důvodem je to, že komáři obtížně létají při sebemenším větru, takže loví blízko u země a kořist zjišťují porovnáváním siluet proti obzoru. Tmavší barvy lze na pozadí světlé barvy obzoru viditelně rozeznat, zatímco světlejší barvy jednoduše splynou a učiní vás neviditelnými. Také velký pohyb odlišuje kořist od statického okolí, takže když se pohybujete, stáváte se pro hladové komáry nápadnějším cílem. 

Neočekáváme, že letní dovolenou strávíte napodobováním lidské sochy v bílém obleku. Proto vám nabízíme několik způsobů, jak využít techniky lovu komárů ve svůj prospěch. Ochranné oblečení, jako jsou lehké světlé barevné látky vyrobené pro cvičení, má pevně tkané látky, které vám umožní splynout s pozadím a ochrání vaši pokožku před možností přistání komárů.

 

4. Komáři preferují krevní skupinu O

Komáři touží po vaší krvi. Přesněji řečeno, komáří samice touží po vaší krvi. Samci se ve skutečnosti živí nektarem z květin a rostlin, aby přežili. Samičky však hledají v krvi bílkoviny pro produkci svých vajíček. Nový výzkum odhalil, že některé typy krve jsou pro tyto druhy kousavého hmyzu atraktivnější. Můžeme vidět, že lidé s krevní skupinou O jsou pro komáry dvakrát žádanější než ti s krevní skupinou A a krevní skupina B je někde na druhém místě. U 85 % populace se objevují tajné signály, které rozlišují, jakou mají krevní skupinu. Šťastných 15 % lidí, kteří nevysílají do světa hmyzu, jakou mají krevní skupinu, má démonicky nižší pravděpodobnost, že budou poštípáni.     

Obáváme se, že pokud si před odjezdem na dovolenou nenecháte provést transfuzi krve, zůstanete u toho, co máte!

 

5. Komáři milují i alkohol!

Máme pro vás špatnou zprávu: když si na dovolené dáte pár alkoholických nápojů, budete pro komáry atraktivnější. Nový výzkum ukázal, že tři láhve piva mohou mít za následek o 30 % více hmyzích štípanců.

 

Zatím není jasné, proč komáry přitahuje vysoká hladina alkoholu v krvi, ale spekuluje se, že na vině je zvýšení tělesné teploty. O komárech a dalším hmyzu je také známo, že se živí kvašeným ovocem, což by mohlo něco napovědět o jejich vztahu k alkoholu. Víme, že komáři mají enzym, který rozkládá alkohol dříve, než se dostane do jejich nervové soustavy, což jim dává velmi vysokou úroveň tolerance - nejsou to žádní lehkovážníci!

Na dovolené nebo jen tak na zahradě při letním grilování je nejpřirozenější otevřít si několik piv nebo si vychutnat sklenku vychlazeného růžového. Přestože nedoporučujeme nechat si zkazit příjemnou zábavu těmi nepříjemnými kousanci, není od věci se vyzbrojit různými repelenty, které vám to vynahradí. Zde jsou některé z našich oblíbených.

 

6. Mají komáři raději muže nebo ženy?

Došli jsme tedy k závěru, že komáři dávají přednost chuti některých lidí před jinými, ale mají přednost, pokud jde o pohlaví?

Existuje obecná představa, že ženy jsou v očích kousavého hmyzu žádanější, protože estrogen je atraktant. Neexistuje však žádný přesvědčivý důkaz, který by to potvrzoval.

Podle toho, co víme, je pohlaví rozhodně důležitým faktorem, ale ne tak, jak si lidé obecně myslí. Muži přitahují větší pozornost komárů jednoduše proto, že jsou větší: více CO2, kyseliny mléčné, tělesné teploty atd. 

 

7. Kožní bakterie a preference komárů

Vědci odhalili, že určité druhy a množství bakterií, které přirozeně máme na kůži, mohou zvýšit atraktivitu v očích komárů a jiného kousavého hmyzu.

Vědci zjistili, že vysoké hladiny pouze několika druhů bakterií na vaší kůži vás činí pro komáry atraktivnějšími. Na rozdíl od vysokého množství a velké rozmanitosti bakterií, které vás činí méně atraktivními. Proto si hmyz vybírá kotníky a špičky chodidel, protože tam jsou silné kolonie určitého druhu.

8.Přitahují komáry více těhotné ženy?

Je známo, že těhotenství výrazně zvyšuje atraktivitu pro komáry. 

Těhotné ženy jsou náchylné k tomu, aby byly pro komáry dvakrát atraktivnější - to je pravděpodobně důsledkem nárůstu CO2 o 21 % a zvýšení teploty o 1,26 stupně Celsia.

 

9.Hmyz a genetika

Vaše DNA hraje velkou roli ve vašem vztahu ke komárům. Genetika představuje 85 % variability mezi jednotlivci ve vztahu k jejich atraktivitě pro komáry. tyto geny ovlivňují rychlost metabolismu, krevní skupinu a mnoho dalších faktorů.

V současné době nemáme možnost tyto geny upravit.

 

10.Přírodní lidské repelenty

 Vědci se zaměřili na to, proč se 15 % populace stává zřídka terčem komárů, v naději, že vyvinou dokonalejší generaci repelentů. Pomocí chromatografie k identifikaci chemických látek, které lidé produkují, vědci z britské laboratoře Rothamsted Research zjistili, že tito přírodní odpuzovači mají tendenci vylučovat několik látek, které komáři nepovažují za atraktivní.