Proč Vás komáři koušou?

Proč někteří lidé přitahují komáry více než jiní?
Kousnutí komárem není pro všechny stejné. Zatímco někteří lidé si po večerním posezení venku neodnesou ani štípanec, jiní se ráno probudí celí poštípaní. Čím to je? Nové výzkumy ukazují, že aktivita komárů a vaše osobní vlastnosti – od tělesného pachu po genetiku – rozhodují, zda budete pro tyto nepříjemné tvory atraktivní.
1. Komáři milují pot
Lidé, kteří se více potí, jsou pro komáry atraktivnější. Kyselina mléčná, obsažená v potu, je pro ně lákadlem. Tělo ji produkuje přirozeně, zvláště při fyzické aktivitě. Cvičení, horko a stres zvyšují její množství – stejně jako riziko kousnutí komárem.
2. Komáři detekují oxid uhličitý (CO₂)
Při dýchání vydechujeme CO₂, který komáři používají jako hlavní nástroj k lokalizaci své oběti. Lidé s rychlejším metabolismem, vyšší tělesnou hmotností nebo těhotné ženy produkují více CO₂, což je činí pro komáry viditelnějšími.
3. Barva oblečení hraje roli
Komáři lépe vnímají tmavé odstíny – černá, námořnická modrá nebo červená jsou jako terče. Naopak světlé barvy a volnější oblečení z pevně tkaných látek působí jako přirozený štít.
4. Krevní skupina
Lidé s krevní skupinou 0 bývají dvakrát častěji poštípáni než lidé se skupinou A. Krevní skupina B je někde mezi. Zhruba 15 % lidí navíc „neprozrazuje“ svou krevní skupinu navenek – a ti mají výhodu.
5. Alkohol a komáři
Po několika pivech jste pro komáry doslova pochoutkou. Alkohol zvyšuje tělesnou teplotu a mění pach těla, což je pro hmyz lákavé. Při grilování na zahradě se tak může stát, že zatímco vy si užíváte, komáři hodují.
6. Muži vs. ženy
Ačkoliv se říká, že komáři preferují ženy kvůli estrogenu, ve skutečnosti na tom bývají hůře muži. Mají větší tělesnou plochu, vyšší produkci CO₂ a častěji se potí. To je činí atraktivnějšími cíli.
7. Bakterie na kůži
Naše pokožka je domovem milionů bakterií. Jejich druhová rozmanitost ovlivňuje to, zda vás komáři považují za chutné sousto. Vysoké množství několika specifických bakterií zvyšuje riziko štípanců – proto komáři často cílí na chodidla a kotníky.
8. Těhotenství = dvojnásobné riziko
Těhotné ženy vydechují o 21 % více CO₂ a jejich tělesná teplota je o více než 1 °C vyšší. To vše dělá z těhotných žen ideální cíl.
9. Genetika neoklamete
Genetické faktory určují až 85 % toho, jak moc vás komáři "milují". Vaše DNA ovlivňuje krevní skupinu, metabolismus, pach pokožky a další faktory – a bohužel ji zatím nemůžeme změnit.
10. Přírodní repelenty v těle
Zhruba 15 % lidí má štěstí – jejich tělo přirozeně produkuje látky, které komárům nevoní. Vědci tyto látky zkoumají v naději, že pomohou vytvořit nové, přirozené odpuzovače budoucnosti.
Ať už patříte mezi magnety na komáry, nebo se jim spíše vyhýbáte, vyplatí se znát důvody jejich zájmu. S trochou znalostí a správnou ochranou (oblečení, repelenty, sítě) můžete minimalizovat aktivitu komárů kolem vás a vyhnout se nepříjemnému kousnutí komárem.