Osm faktů, které jste o myších možná nevěděli

Zde je osm fascinujících faktů o myších, které pravděpodobně neznáte:

 

  1. Pokud se potýkáte s myší invazí, buďte si jisti, že nejste sami.

Každou zimu napadnou myši a další hlodavci po celém světě stovky miliónů množství domácností. Myši obvykle vnikají do našich domovů mezi říjnem a únorem a hledají zde potravu, vodu a úkryt před chladem.

 

  1. Myši mají velký apetit.

Navzdory svému malému tělu (a ještě menšímu žaludku!) myši jedí 15 až 20krát denně. Kvůli častým stravovacím návykům si nejraději staví obydlí v blízkosti zdrojů potravy.

 

  1. Jsou to malí gymnasté.

Myši jsou dobří skokani, lezci a plavci. Ve skutečnosti myši dokáží vyskočit až metr do vzduchu, což jim umožňuje snadno vylézt na kuchyňskou linku nebo do spíže, aby se dostaly k potravě. Abyste zabránili myším a dalším škůdcům dostat se k potravinám, ukládejte všechny položky ve spíži do pevných plastových nádob s těsně uzavřeným víkem.

 

  1. ...a malí Houdini!

Myši se dokážou protáhnout otvory o velikosti mince. To znamená, že malá škvíra nebo otvor na vnější straně vašeho domu (například v místě, kde ústí potrubí inženýrských sítí) je pro myši jako otevřená brána. Zabraňte myším v přístupu do domu tím, že všechny otvory v exteriéru utěsníte silikonovým tmelem. Mezery a otvory uvnitř domu můžete také vyplnit ocelovou vlnou.

 

  1. Mají relativně krátký život.

Ve volné přírodě žijí myši obvykle jen asi pět měsíců, a to především kvůli predátorům, jako jsou kočky, hadi a lišky. V laboratorních podmínkách mohou myši žít až dva roky.

 

  1. Rozšiřují více choroboplodných zárodků, než si myslíte.

Jistě víte, že myši mohou šířit nemoci, jako je hantavirus a salmonela, ale to je jen začátek. Ve skutečnosti mohou myši přenášet až 200 lidských patogenů!

 

  1. Myši nejsou naučené na nočník.

Dobře, to už jste věděli. Ale věděli jste, že myš domácí vyprodukuje 40 až 100 kusů trusu denně? Kromě toho myši domácí neustále vylučují mikrokapičky moči, když každý den cestují po svém teritoriu. Pokud však hledáte světlou stránku věci, myši domácí (stejně jako všichni hlodavci) nezvrací.

    8. Z jedné myši se může stát mnoho myší... rychle!

Samice myši domácí mohou rodit už ve věku dvou měsíců a jsou schopny mít až 12 mláďat každé tři týdny. To znamená, že za jediný rok může mít až 150 potomků! Pokud ve svém domě spatříte myš, lze předpokládat, že jich je nebo brzy bude více.