Jak poznat, že se vám v autě zabydlela kuna nebo jiný škůdce?
Příznaky se liší podle toho, kde se škůdce dostane do auta a kde zaútočí. Věnujte pozornost zejména nejčastějším příznakům návštěvy kuny:
Zápach moči nebo výkalů z motoru
Chomáče chlupů nebo srsti
Otisky tlapek na kapotě, střeše nebo motoru
Škrábance nebo stopy po drápech
Výkaly pod autem
V závislosti na tom, co škůdce poškodí nebo sežere, může dojít k různým následkům. Obětí zvířat se často stávají napájecí kabely, kabely zapalování, gumové nebo plastové hadice. Pokud tedy máte podezření na návštěvu kuny, sledujte následující příznaky:
- podivné zvuky chodu motoru
- ztráta kapaliny, obvykle chladicí kapaliny
- skvrny pod autem
- na přístrojové desce se rozsvítí kontrolky, například kontrolka motoru.
- závady jednotlivých funkcí (ostřikovače, stěrače)
Kdo hradí škody způsobené pokousáním kunou?
Poškození vozu kunou je v pojištění motorových vozidel zvláštním případem. Nejsou považovány za běžné škody způsobené zvěří, ale jsou hrazeny samostatně.
Výše pojistného plnění za následné škody způsobené pokousáním kunou se značně liší. U některých pojišťoven jsou následné škody již integrovány, u některých je nutné další pojištění. Náklady na opravu se mohou v závislosti na typu poškození vyšplhat až na desítky tisíc korun. V případě pochybností se zeptejte své pojišťovny, na které škody se pojištění vztahuje.
Pokud je v pojištění zahrnuto pokousání kunou a následné škody, pojištění se vztahuje na škody včetně následných škod až do sjednané výše. V tomto případě se uplatní smluvně upravená spoluúčast.
Jaké jsou následky pokračování v jízdě s poškozením způsobeným pokousáním kunou?
Kromě rizika, že se hlodavec vrátí a způsobí další škody, mohou nastat i technické problémy s vozem. Pokud máte podezření na poškození kunou, pozorně sledujte chování řidiče. Možné následky jsou:
- menší výkon
- zvýšená spotřeba paliva
- více emisí znečišťujících látek
- zvýšené opotřebení
Pokud hlodavec zasáhne zapalovací kabely nebo ovládací vedení motoru, vyběhne z kola ven. Kromě výše uvedených příznaků to vede k právním problémům. Motor, který nepracuje plynule, produkuje špatné emise výfukových plynů a neprojde STK.
V extrémních případech může dojít i k vážným následným škodám. Pokud je například poškozena hadice chladicí vody, motor běží ale nechladí se. To vede k velkému opotřebení, a dokonce k poškození motoru. Poškození kunou by proto mělo být co nejrychleji vyšetřeno a opraveno. Nejúčinnější ochranou před opětovnými útoky je elektrický odpuzovač.