Jak poznat, že se vám v autě zabydlela kuna nebo jiný škůdce?

Příznaky se liší podle toho, kde se škůdce dostane do auta a kde zaútočí. Věnujte pozornost zejména nejčastějším příznakům návštěvy kuny:

Zápach moči nebo výkalů z motoru

Chomáče chlupů nebo srsti

Otisky tlapek na kapotě, střeše nebo motoru

Škrábance nebo stopy po drápech

Výkaly pod autem 

V závislosti na tom, co škůdce poškodí nebo sežere, může dojít k různým následkům. Obětí zvířat se často stávají napájecí kabely, kabely zapalování, gumové nebo plastové hadice. Pokud tedy máte podezření na návštěvu kuny, sledujte následující příznaky:

  • podivné zvuky chodu motoru
  • ztráta kapaliny, obvykle chladicí kapaliny
  • skvrny pod autem
  • na přístrojové desce se rozsvítí kontrolky, například kontrolka motoru.
  • závady jednotlivých funkcí (ostřikovače, stěrače)

 

Kdo hradí škody způsobené pokousáním kunou?

Poškození vozu kunou je v pojištění motorových vozidel zvláštním případem. Nejsou považovány za běžné škody způsobené zvěří, ale jsou hrazeny samostatně. 

Výše pojistného plnění za následné škody způsobené pokousáním kunou se značně liší. U některých pojišťoven jsou následné škody již integrovány, u některých je nutné další pojištění. Náklady na opravu se mohou v závislosti na typu poškození vyšplhat až na desítky tisíc korun. V případě pochybností se zeptejte své pojišťovny, na které škody se pojištění vztahuje.

 Pokud je v pojištění zahrnuto pokousání kunou a následné škody, pojištění se vztahuje na škody včetně následných škod až do sjednané výše. V tomto případě se uplatní smluvně upravená spoluúčast.

  

Jaké jsou následky pokračování v jízdě s poškozením způsobeným pokousáním kunou?

Kromě rizika, že se hlodavec vrátí a způsobí další škody, mohou nastat i technické problémy s vozem. Pokud máte podezření na poškození kunou, pozorně sledujte chování řidiče. Možné následky jsou:

  • menší výkon
  • zvýšená spotřeba paliva
  • více emisí znečišťujících látek
  • zvýšené opotřebení

Pokud hlodavec zasáhne zapalovací kabely nebo ovládací vedení motoru, vyběhne z kola ven. Kromě výše uvedených příznaků to vede k právním problémům. Motor, který nepracuje plynule, produkuje špatné emise výfukových plynů a neprojde STK.

 

V extrémních případech může dojít i k vážným následným škodám. Pokud je například poškozena hadice chladicí vody, motor běží ale nechladí se. To vede k velkému opotřebení, a dokonce k poškození motoru. Poškození kunou by proto mělo být co nejrychleji vyšetřeno a opraveno. Nejúčinnější ochranou před opětovnými útoky je elektrický odpuzovač.

 

V podzimním a zimním čase se pravidelně dívejte pod kapotu svého vozu, jestli tam není něco v nepořádku po nočních „akcích“ škůdců