Dvoukřídlí: Vše o kousavých a nekousavých muškách a jak se jim vyhnout

Zatímco některé mušky nepředstavují nic jiného než pouhou nepříjemnost, jiné druhy se zakousnou do vaší kůže a živí se vaší krví. Toto kousnutí může vydávat za nejbolestivější, s jakým jste se za poslední dobu setkali.

Mušky jsou drobný hmyz z řádu dvoukřídlých (Diptera). V současné době existuje více než 4000 druhů těchto malých, ale otravných tvorů. S muškami se setkáte prakticky ve všech prostředích kromě pólů. Značná část zástupců řádu se lidově nazývá mouchy. Typickým znakem dvoukřídlých je, že mají pouze jeden pár blanitých křídel. Druhý pár zakrněl v paličkovité útvary zvané haltery, které slouží k vyvažování.

 

Mušky se dělí na dvě hlavní kategorie, kousavé a nekousavé.

- Nekousavé mušky

Nekousavé mušky jsou lidově známé jako pakomáři. Patří do čeledi hmyzu Chironomidae.

Tyto druhy jsou většinou přitahovány jasným světlem, jako většina hmyzu. Můžete je najít na oknech venku i v interiéru, zejména v okolí verandy, kde je nejjasněji.

Nekousavé mušky nepotřebují osobní pozvání, aby se dostaly do vašeho bytu. Pro jejich dobro můžete rovnou nechat dveře zavřené. To jim ale stejně nebrání v tom, aby vás navštívily; mohou projít drobnými otvory, klimatizačními jednotkami a kdoví čím ještě.

Jakmile získají přístup do interiéru, mohou se dobře bavit na úkor vašeho klidu a pohody. Smutné je, že zbavit se jich je obvykle spíše úkol; dobré je, že rychle umírají.

- Kousavé mušky

Na rozdíl od svého protějšku patří kousavé mušky do čeledi Ceratopogonidae. Tyto mušky jsou také známé jako "no-see-urms". Tento název je důsledkem jejich schopnosti bodnout vás nepozorovaně; většinou cítíte pouze žihadlo, viníka zodpovědného za vaši bolest nemusíte vidět.

Primárním zdrojem potravy tohoto krkavcovitého druhu je nektar. Vajíčko samičky pakomára však nemůže dosáhnout dospělosti, dokud nezíská krev jiných zvířat, hmyzu, a aby toho nebylo málo, tak i člověka.

Že se samička mušky nakrmila, poznáte podle toho, že se jí v břiše hromadí krev.

 

Délka života mušek

V létě se samec a samice mušky páří a kladou vajíčka, z nichž se každé vylíhne za méně než 24 hodin. Po této fázi následuje larvální stadium, během něhož mušky žijí buď jako všežravci, nebo jako detritivoři.

Koncem jara nebo začátkem léta nastává krátké stadium kukly, které trvá asi dva dny. Po skončení tohoto stádia se objeví dospělá muška.

 

Během tohoto procesu se obvykle objevují nekousaví samci před kousavými samicemi. V letním období páření si samci mušek najdou samičky, se kterými se spáří a poté uhynou.

 

Samičky pak pokračují v kladení prvních vajíček, aniž by potřebovaly krevní potravu. V závislosti na počasí může samička mušky naklást až tři další snůšky vajíček. Tentokrát však pro každou várku potřebuje krevní potravu.

S příchodem podzimu mateřské mušky hynou a proces pokračuje.

 

Jak rozpoznat kousnutí muškou

 

Díky téměř zanedbatelné velikosti mušek je poměrně náročné je po kousnutí rozpoznat. To, co nejspíše pocítíte, je bolestivý pocit v kůži, bolest může být i ostrá a bodavá.

 

Často tato kousnutí vytvářejí v místě, kde k němu došlo, malé bouličky. Kromě bouliček můžete v takovém místě pociťovat také velké svědění. U těch, jejichž kůže je na kousnutí dosti citlivá a náchylná k reakcím, může kousnutí způsobit, že se vám kolem postiženého místa vytvoří puchýře.

 

Mohou mušky přenášet nemoci prostřednictvím kousnutí?

Kousnutí mušek je bezpochyby nepříjemné, nicméně není známo, že by některý z těchto hmyzů přenášel nemoci na člověka. Jsou však schopni přenášet některé nemoci zvířat, což má za následek bolesti zvířat a frustraci majitele.

 

Je známo, že kousavé mušky přenášejí několik virů, ale na člověka to zatím nemělo žádný vliv.

 

Co mušky přitahuje?

Zdá se, že mušky, které nekoušou, přitahuje velmi jasné světlo; to však není vše. Zajímavou skutečností je, že mušky někdy přitahují pachy, které naše těla přirozeně produkují. (CO2), (kyselina mléčná)

 

Někteří lidé jsou pro mušky přitažlivější než jiní; to do značné míry vysvětluje, proč jsou někteří lidé kousáni častěji než jiní. 

Kromě toho mohou mušky přitahovat mimo jiné i některé deodoranty, parfémy a vody po holení.

 

V kolik hodin jsou mušky většinou aktivní?

Při návštěvě oblasti, která je zamořená muškami, vám může velmi pomoci, když budete vědět, v kterou denní dobu je tento hmyz aktivní. Pomůže vám to vyhnout se vycházkám v takovou dobu.

Období největšího výskytu mušek nastává v časných ranních hodinách, těsně před svítáním. Kromě toho jsou velmi aktivní také večer, jakmile začne ubývat světla.

To však neznamená, že nekoušou v kteroukoli denní dobu. Znamená to pouze, že se můžete vyhnout pobytu venku v době, kdy jsou nejaktivnější.

 

Jak se vyhnout kousnutí muškami?

I když je velmi obtížné nebo téměř nemožné se mušek zbavit, lze přijmout konkrétní opatření, abyste se jejich kousnutí vyhnuli.

Při cestování do oblasti zamořené muškami je třeba udělat vše pro to, aby vám tito tvorové nezkazili pobyt.

Níže uvádíme seznam možných způsobů, jak si užít pobyt, ať už se ocitnete kdekoli, bez hrubého vyrušování muškami.

- Použijte lapače hmyzu

Lapače jsou v boji proti muškám velmi účinné. Umísťují se na místa zamořená muškami, aby zachytily a výrazně snížily jejich počet. Tato past napodobuje člověka nebo jiného savce a přitahuje mušky uvolňováním CO2.

Kromě toho past na mušky využívá také teplo, vlhkost, vodní past a světlo a několik dalších. Je vybaven podtlakovým ventilátorem, který nasává mušky, jakmile jsou přitaženy k pasti. Někdy lze mušky chytat také pomocí lepové pasti.

 Umístění lapače mušek přispívá k tomu, že je oblast pro obyvatele bezpečná a snesitelná.

- Repelenty proti hmyzu

Kromě nastražení pasti na mušky lze použít také nějakou formu repelentu, aby se mušky zbavily nebo omezily její působení. Existují různé odpuzovače mušek s různou mírou účinnosti.

Pokud si pořídíte takový, který odvede svou práci, ušetříte svou pokožku jizev, které tento hmyz vytváří.

- Sítě proti hmyzu

Pokud jde o úplnou ochranu před muškami, je dostačující celkové pokrytí. Další výhodou síťky proti muškám je, že vám zakryje hlavu a pomůže vám jasně vidět, když se nacházíte v oblasti zamořené muškami, zda mohou mušky kousnout, nebo ne.

Zatímco síťka proti muškám chrání celý váš obličej, můžete zajistit, že vaše tělo bude zcela zakryto. Toho lze dosáhnout nošením dlouhých rukávů a zastrčením kalhot do ponožek, abyste si chránili ruce a nohy.

Kromě toho si můžete vzít na ruce rukavice, které ochrání vaše ruce. Pokud muškám nenecháte žádný prostor pro přístup k vašemu tělu, zůstanou vzadu.

- Využívejte chladnější místnosti

Mušky se zdržují v interiérech i venku. V chladném prostředí se jim však nedaří. Jedním z vynikajících způsobů, jak se jich zbavit uvnitř vašeho obytného prostoru, je nastavení klimatizace.

Tím jim také zabráníte ve vstupu do vaší budovy.

- Nastavte sítě s malými oky

Mušky jsou drobný hmyz, který jim slouží jako výhoda při získávání přístupu do míst. Jejich vniknutí do bytu můžete zabránit tím, že upevníte ještě menší sítě, sítě s příliš malými otvory.

Přítomnost této sítě jim znemožní vstup, protože se do ní nevejdou.