10 přírodních prostředků proti myším, které skutečně fungují
Otravné myši si najdou cestu do domovů mnoha lidí, kde hledají potravu a úkryt, když klesne teplota a pole jsou sklizena před příchodem zimy. Udržet je mimo domov je dobrý nápad, protože myši mohou být velmi destruktivní a přenášet infekční choroby. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, jak myši přirozeně odpuzovat.
Potýkání se s myšmi v nějaké formě je součástí života většiny z nás, zejména pokud žijeme na venkově. Rády se dostávají do nezabezpečených zásobníků na krmivo, misek s krmivem pro domácí mazlíčky a tmavých koutů, kde se rádi hromadí drobky, aby se nasytily všech lidských dobrot, které se jim podaří sehnat.
Nejprve si řekněme, proč mnoho z těchto prostředků skutečně funguje. Myši mají výborný čich a skvělý sluch, ale v porovnání s tím poměrně špatný zrak. Protože mají tak dobrý čich a sluch, existuje spousta přírodních prostředků, které pomáhají udržet myši mimo váš domov. Některé jsou samozřejmě účinnější než jiné a všechny vyžadují pravidelnou údržbu (přidávání dalších repelentů atd.), ale všechny jsou účinné při odpuzování myší.
Myši v budově. Myši lze z vašeho domu přirozeně odehnat pomocí několika jednoduchých kroků.
-
Zabezpečte základy svého domu
Prvním krokem k tomu, aby se myši nedostaly do vašeho domova, je zabránit jim, aby se do něj vůbec dostaly. Za tímto účelem ucpěte všechny drobné vchody, kterými se mohou dostat do vašeho domu. Začněte tím, že zkontrolujete základy vašeho domu, zda v nich nejsou praskliny a díry. Mohou to být místa, kudy do vašeho domu prochází vedení, vchod do meziprostoru nebo sklepa, nebo jednoduše vaše základové materiály. Pokud máte klimatizaci, elektřinu, telefonní vedení, kabelové vedení nebo cokoli jiného, co vede do vašeho domu z boku nebo v základech, ujistěte se, že jsou tyto otvory zalátané a pevné.
Nezapomeňte, že myši se vejdou do otvoru nebo trhliny o šířce tužky nebo větší. To je docela málo, takže zkontrolujte, překontrolujte a ujistěte se, že nemáte díry v žádné ze zástěn ve sklepě apod.
-
Ocelová vlna
Když jste našli místa jejich vstupu, jak je zalepit? Výborným prostředkem je ocelová vlna. Umístěte ji na všechna místa, kudy se myši dostávají dovnitř. Pevně ji zabalte a ona zablokuje vstup. Myši samozřejmě umí žvýkat, takže se budou snažit vlnu prokousat, aby se dostaly do míst, kam jsou zvyklé se snadno dostat, ale pocit ocelové vlny na tlamě a zubech se jim nelíbí, takže je to odradí od dalšího pokusu a najdou si místo, kam se dostanou snadněji (pokud jste všechny vchody v domě zapnuli, uvnitř už to nebude!).
-
Máta peprná
K přirozenému odpuzování myší lze použít esenciální olej z máty peprné i samotnou rostlinu. Ať už všude vysadíte rostliny máty peprné, použijete rostliny v květináčích na místech, kde se myši často vyskytují, nebo jednoduše použijete esenciální oleje, myši nemají vůni máty peprné rády. Vůně je silná a narušuje jejich čichový systém, takže nemohou cítit potravu ani své malé kamarády. Chcete-li použít mátu peprnou, můžete po obvodu domu vysadit rostliny, které jsou však poměrně invazivní. Mátu peprnou můžete také pěstovat v květináčích a mít ji v interiéru. Jednoduše ji nebo několik jejích listů umístěte na místa, o kterých víte, že tam myši chodí.
Esenciální olej můžete použít tak, že ho nastříkáte do míst, kde se myši často vyskytují, nebo ho přidáte do něčeho a umístíte do sáčku. Dobře funguje něco jako cementový prášek nebo prášek z uhličitanu vápenatého, protože ten myši nesežerou, až vůně vyprchá. Obnovujte sáčky zhruba každý týden čerstvým olejem, nebo pokud jsou venku, kdykoli zmoknou.
-
Kajenský pepř
Myši nemají zájem o štiplavý pocit nebo ohromující vůni kajenského pepře. Ten můžete jednoduše nasypat na všechna místa, kde se myši často vyskytují. Někteří lidé doporučují posypat jím celý obvod domu, ale jednak je to hodně chilli papričky a jednak ji budete muset obnovovat pokaždé, když bude pršet nebo sněžit. Posypání kdekoli, kde je nechcete, však bude fungovat.
-
Skořicový esenciální olej
Myši nemají rády silné vůně a skořicový olej je dalším účinným způsobem, jak odpuzovat myši, a stejně jako máta peprná má navíc tu výhodu, že váš domov příjemně provoní. Vyrobte si sáčky s mátou peprnou, skořicí a betonovým práškem a umístěte je do hospodářských budov, abyste myši v zimních měsících odháněli, každých několik týdnů přidejte do sáčku trochu více oleje.
-
Liščí moč - syntetická
Zatímco myši cítí moč větších zvířat a obvykle se jí vyhýbají, liščí moč se zdá být jedním z nejúčinnějších způsobů ochrany obvodu vašeho domu. Protože lišky jsou přirozenými predátory myší a myši mají vyvinutý čich, jsou dostatečně inteligentní na to, aby utekly na druhou stranu, pokud ucítí liščí moč.
Moč lišek je k dostání v obchodech s hospodářskými potřebami a loveckými potřebami. Můžete si ji jednoduše zakoupit a nastříkat po obvodu domu, stodoly nebo kdekoli jinde, kde nechcete myši. Po dešti nebo sněžení jednoduše postříkejte znovu.
-
Olej z cedrového dřeva
Olej z cedrového dřeva je považován za jeden z nejúčinnějších prostředků na odhánění myší, protože obsahuje přírodní výpotek, který dráždí nosní dutiny myší. Obsahuje také fenoly, které jsou škodlivé pro zdraví myší. Stejně jako ostatní zmíněné éterické oleje jej naneste přímo do prostor, které chcete odpudit, nebo jej dejte do sáčku s něčím, jako je betonový prášek. Nedoporučuji používat vatové tampony, protože pokud a když se vůně rozptýlí, myši je pravděpodobně prostě sežerou.
-
Vyčistěte nepořádek
Tohle je tak těžké, zejména na statku. Tak často máme hromady dřeva nebo jiné potřebné hromady, které přitahují myši. Myši mají rády místa, kde nacházejí úkryt, a nepořádek jim nevadí. Ve skutečnosti jim dávají přednost. Poskytuje jim snadný způsob, jak se schovat a vyhnout se všemu, co se je snaží dostat, protože se mohou protáhnout drobnými štěrbinami. Uvnitř i venku se tedy musíte ujistit, že máte vše uklizené. Nenechávejte uvnitř ani vně domu ležet hromady dřeva, lepenkových krabic, papíru, odpadků, prostě čehokoli. To myši jen přiláká a pak budete mít problém.
-
Zastřihněte keře a křoviny
Nejsem proti krásnému malinovému nebo borůvkovému keři. Ve skutečnosti je miluji. A mohou být skvělým způsobem, jak obohatit téměř každý dvůr o jedlou krajinu. Ale nepěstujte je v blízkosti domu, aby se vám nevymkly z rukou. Ať už máte jedlou nebo okrasnou terénní úpravu, myši se díky ní snadno schovají a získají přístup k vašemu domu. Udržujte je zastřižené a mimo základy, aby je nelákalo najít co nejmenší otvor a pokusit se získat přístup do vašeho domu.
-
Udržujte krmivo těsně zavřené
Používejte dobré, těsně uzavíratelné kovové odpadkové koše, abyste udrželi krmivo pro hospodářská zvířata v suchu a bez hlodavců. Ujistěte se, že používáte vzduchotěsné nádoby na skladování veškerého krmiva, zvířecího i lidského.
Když už je musíte zabít...
Vřele doporučuji dobrou sklapovací past s návnadou z burákového másla. Nepoužívejte prosím jed, nejenže je to nebezpečné, ale pokud zemřou, mohou skončit zalezlé na místě, kde nechcete, a smrdět, a to i po měsících, až se oteplí... Pokud zemřou na volném prostranství, domácí zvíře nebo jiné zvíře může otrávenou myš potenciálně sníst, což je zase může otrávit. Za to riziko to prostě nestojí.
Pokud nemáte na tyto experimenty čas ani prostředky, zkuste si vybrat některých z odpuzovačů na našich stránkách